Tools

2010 Local Government Election results

City of Port of Spain: (PNM)

St James West—Wendell Stephen (PNM);

St James East—Balliram Ramsuchit (COP)

Woodbrook—Cleveland Phillip Garcia (COP)

Northern Port of Spain—Keron Valentine (PNM);

Belmont East—Darryl Rajpaul (PNM);

Belmont North and West—Deanne Boucaud (PNM);

Southern Port of Spain—Ryan Junior Dunbar (PNM);

East Dry River—Isha Wells (PNM);

St Ann's River South—Ashtine Thomason (PNM);

St Ann's River Central—Natasha Young (PNM);

St Ann's River North—Nedra Marisa McClean (PNM);

Belmont South—Jennel Young (PNM);

City of San Fernando: (Partnership)

Marabella West—Gloria Calliste (COP)

Marabella East—Jason Williams (UNC)

Marabella South/Vistabella—Gobin Persad Sinanan (COP)

Pleasantville—Robert Parris (PNM)

Cocoyea/Tarouba—Daren McLeod (UNC)

Mon Repos/Navet—Shaka Joseph (PNM)

Springvale/Paradise—John Mark Chankersingh (UNC)

Les Efforts West/La Romaine—Anthony A Ramkissoon (UNC)

Les Efforts East/Cipero—Navi Muradali (COP)

Borough of Arima: (Partnership)

Calvary—Wayne John Bertrand (COP)

Arima North East—Patricia T Cedeno-Metivier (COP)

Arima West/O'Meara—Flora Singh (COP)

Arima Central—Clinton Jennings (COP)

Malabar North—Vedya Mahabir (COP)

Malabar South—Anthony Garcia (PNM)

Tumpuna—Hugo Ambrose Lewis (COP)

Borough of Point Fortin: (PNM)

Techier/Guapo—Sherwin St Hillaire (PNM)

Newlands/Mahaica—Janelle St Hilaire (PNM)

Egypt—Abdon Mason (PNM)

Cap-de-Ville/Fanny Village—Marilyn Ramnarinesingh (COP)

Hollywood—Kennedy Kendel Richards (PNM)

New Village—Kriscia Simon (PNM)

Borough of Chaguanas:

(Partnership)

Felicity/Endeavour—Orlando Nehru Nagessar (UNC)

Edinburgh/Longdenville—Dwarka Singh (UNC)

Montrose—Gopaul Boodhan (UNC)

Cunupia—Renuka N Kangal (UNC)

Enterprise North—Narsingh Rambarran (COP)

Enterprise South—Ronald Heera (PNM)

Charlieville—Falisha Isahak (UNC)

Munroe Road/Caroni Savannah—Joey Samuel (UNC)

Regional Corporation of Couva/Tabaquite/Talparo:

(Partnership)

Chickland/Mamoral—Merle Mungroo (UNC)

Freeport/Calcutta—Anil Baliram (UNC)

St Mary's/Edinburgh—Sandra Ramsingh-Abdool (UNC)

Felicity/Calcutta/McBean—Allan Seepersad (UNC)

Perseverance/Waterloo—Annmarie Boodram (UNC)

California/Pt Lisas—Christine Soobram (UNC)

Balmain/Esperanza/Forres Park—Gangaram Gopaul (UNC)

Claxton Bay/Pointe-a-Pierre—Camille Elie-Govind (UNC)

Caratal/Tortuga—Suresh Pooran Maharaj (UNC)

Gasparillo/Bonne Aventure—Feeraz Ali (UNC)

Las Lomas/San Raphael—Dhanraj Saroop (UNC)

Longdenville/Talparo—Rana Persad (UNC)

Piparo/San Pedro/Tabaquite—Henry Awong (UNC)

Regional Corporation

of Diego Martin: (Partnership)

Chaguaramas/Point Cumana—Enroy Slater (PNM)

Glencoe/Goodwood/La Puerta—Ricardo Garcia (COP)

Covigne/Richplain—Katty Ann Christopher (PNM)

Diamond Vale—Gail Donna La Touche (PNM)

Bagatelle/Blue Basin—Lisa Maraj (UNC)

St Lucien/Cameron Hill—Anne Letren (UNC)

Moka/Boissiere No.2—Nadine Maria Romany (UNC)

Morne Coco/Alyce Glen—Phillip Joseph Murray (UNC)

Petit Valley/Cocorite—Wazim Daniel (UNC)

Belle Vue/Boissiere No.1—Susan Rodriguez (UNC)

Regional Corporation

of Mayaro/Rio Claro: (Partnership)

Biche/Charuma—Glen Ram (UNC)

Rio Claro South/Cat's Hill—Cyrilla Zola Cooper (UNC)

Rio Claro North—Hazarie Ramdeen (UNC)

Cocal/Mafeking—Keshrie Kissoon (UNC)

Ecclesville—Shaffik Mohammed (UNC)

Mayaro/Guayaguayare—Raymond Cozier (UNC)

Regional Corporation

of Penal/Debe: (Partnership)

Palmiste/Hermitage—Roland Hall (UNC)

La Fortune—Amir J Junior B Saiphoo (UNC)

Bronte—Brian N Julien (UNC)

Debe East/L'Esperance/Union Hall—

Marsha Jaimungal-Khan (UNC)

Debe West—Skafte Awardy (UNC)

Penal—Shanty Boodram (UNC)

Barrackpore West—Premchand Sookoo (UNC)

Rochard/Barrackpore East—Vishnu Ramlakhan (UNC)

Quinam/Morne Diablo—Hyacinth Rampersadsingh (UNC)

Regional Corporation

of Princes Town: (Partnership)

Reform/Manahambre—Judy Barbara Hart (UNC)

Ben Lomond/Hardbargain/Williamsville—

Akash A Manickchand (UNC)

Corinth/Cedar Hill—Winston D Chindra (UNC)

Inverness/Princes Town—Deryck Mathura (UNC)

New Grant/Tableland—Gowrie N Roopnarine (UNC)

Hindustan/Indianwalk/St Mary's—

Jules Vernon Downing (UNC)

Lengua/St Julien—Alvin Lutchman (UNC)

Fifth Company—Rafi Mohammed (UNC)

Moruga—Phillip Gonzales (UNC)

Regional Corporation of San Juan/Laventille: (PNM)

Maracas Bay/Santa Cruz/La Fillette—Lyndon Lara (PNM) Febeau/Bourg Mulatresse—Roger Charles Celestine (COP)

Morvant—Franz Lambkin (PNM)

Caledonia/Upper Malick—Jeffrey Anthony Reyes (PNM)

St Ann's/Cascade/Mon Repos West—

Kenrick Preudhomme (COP)

St Barb's/Chinapoo—Jason C Alexander (PNM)

Beetham/Picton—Akil Audain (PNM)

Success/Trou Macaque—Joel Harding (PNM)

Aranguez/Warner Village—Santam Ramjit (UNC)

Barataria—Harrylal Persad (UNC)

Petit Bourg/Mount Lambert/Champs Fleurs—

Kion Williams (PNM)

San Juan East—Nazeemool Mohammed (UNC)

San Juan West—Kwesi Junior Antoine (PNM)

Regional Corporation

of Sangre Grande: (Partnership)

Toco/Fishing Pond—Martin Rondon (PNM)

Valencia—Lawrence P Lalla (UNC)

Manzanilla—Annand Soodeen (UNC)

Sangre Grande South—Patricia Debbie A Harris (UNC)

Vega De Oropouche—Ravi Lakhan (UNC)

Sangre Grande North West—Dayne Evan Francois (UNC)

Sangre Grande North East—Quincy Damian Luces (COP)

Cumuto/Tamana—Nirmal Singh (UNC)

Regional Corporation

of Siparia: (Partnership)

Avocat/San Francique North—Rajwantee Bullock (UNC)

Siparia East/San Francique South—

Leo Christiani Doodnath (UNC)

Siparia West/Fyzabad—Doodnath Mayrhoo (UNC)

Otaheite/Rousillac—Chanardaye Ramadharsingh (UNC)

Brighton/Vessigny—Gerald Debesette (PNM)

Mon Desir—Balkaran Frank Ramjit (UNC)

Cedros—Fitzroy Paul Beache (UNC)

Erin—Morena M. Martin Frederick (PNM)

Palo Seco—Christine Neptune (PNM)

Regional Corporation of Tunapuna/Piarco (Partnership)

Maracas/Santa Magarita—Winston C Ramsaroop (COP)

Auzonville/Tunapuna—Esmond Irving Forde (PNM)

Curepe/Pasea—Rosanna Sookdeo (COP)

Caura/Paradise/Tacarigua—Sookdeo P Barath (COP)

Macoya/Trincity—Ria Boodoo (COP)

Five Rivers/Lopinot—Dianne Bishop (UNC)

Bon Air/Arouca/Cane Farm—Colin Kerwin Rodney (PNM) Valsayn/St Joseph—Graham Butcher (UNC)

Kelly Village/Warrenville—Khublal Paltoo (UNC)

St Augustine South/Piarco/St Helena—

Khadijah Ameen (UNC)

Mausica/Maloney—Steven Sam (PNM)

La Florissante/Cleaver— Erwin Augustine Hope (COP)

D'Abadie/Carapo—J-Lynn Roopnarine (UNC)

Blanchisseuse/Santa Rosa—Andrew V Mooteram (COP)

Wallerfield/La Horquetta—Brian Hayden Joseph (PNM)

This content requires the latest Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled. Click here for a free download of the latest Adobe Flash Player.

Express Poll

Do you support the appointment of Presbyterian minister Rev Joy Abdul-Mohan as an Independent Senator?

  • Yes
  • No

Newsletter Sign Up

Subscribe to our FREE Digital Divide Newsletter.
To subscribe enter your email address
For Email Marketing you can trust

Weather

More Weather