Saturday, August 29, 2015

Carter, ‘honoured’ Ince take Youth Awards

sp1255

Female Youth of the Year: Shanntol Ince —Photo: Ayanna Kinsale

Mark Fraser


TOP junior swimmer Dylan Carter and top Paralympic swimmer  Shanntol Ince were named  the First Citizens Sports Foundation Male and Female Youth of the Year 2013 respectively, at the Foundation’s Youth Awards ceremony at the Hyatt Regency Hotel, Wrightson Road, Port of Spain, Friday evening.  



The  pair  emerged from the Top Ten Youth 2013 awardees to earn the trophies reserved for the country’s best performers  for 2013. 



Prior to that, they were part of a list of 38 nominees (19 boys, 19 girls) in 24 sporting disciplines. 



Carter, who is enrolled as a freshman at the University of Southern California, could not make the event because of his hectic training and scholastic schedule, but head coach of the Trinidad and Tobago 2013 World Youth Swimming Championship team Franz Huggins collected the award on his behalf as his parents Everard and Tracey Carter looked on from the audience. 



The inspirational Ince,  who is coached by Huggins at Areios Aquatechs, was present to collect her award. 



Carter, the Spirit of Sport Awards (SOSA) Junior Male awardee when the  ceremony was held at Queen’s Hall, St Ann’s last December, won silver at the Dubai FINA Junior World Swimming Championships in a national record time in the men’s 50m butterfly event last  August.



Ince, who splashed to four gold medals at the Youth Para Pan American Games in Buenos Aires, Argentina with wins in the women’s S9 400 metres freestyle, 100 metres backstroke, 100 metres butterfly and 100 metres backstroke,  said she was very happy her hard work paid off. 



“I feel honoured,  blessed and extremely excited that everything worked out in the end after all the hard work.  To be acknowledged in  this way is an honour, “ she said,  crediting her coach for the part he played in her success. 



Ince said coming out of the 2012 London Olympics, she had to resume her conditioning training in the build-up to Argentina. 



“But it was good and worth it, especially getting to where I am today, “ she said. 



Ince said her focus is now on the Commonwealth Games and the  CAC Games although she said the  Commonwealth  Games will not offer her the same events she won gold in at the Youth Para Pan Ams. 



“So I have a lot of work to do for Commonwealth, especially since those events won’t be my preferred events, “ she admitted. 



Dr Ian Hypolite,  who coached Jehue Gordon to a men’ s 400m hurdle gold world title last year,  delivered the feature address on the topic of taking action to make dreams a reality. 








First Citizens top awards



Male Youth of the Year:



Dylan Carter



Female Youth of the Year:



Shanntol Ince 








Top ten



Dylan Carter 



Shanntol Ince



Jonathan Farinha



Jeannie Parris



Sachin Kumar



Christina Ferreira



Justin Roberts



Amie Olton



Chelsea Mofford



Jeremy Solozano








Top Special Olympic 



Athletes



Stefan Singh-aquatics



Rebecca Ferreira-basketball



Tamara Eligon-bocce



Giselle Benjamin-equestrian



Daniel David Ramphal-floor hockey



Floor Hockey Team








Special Award



T&T U-20 Women’s team








First Citizens Youth 



Athlete of the Year award nominees








Athletics



Boys: Johnathan Farinha



Girls: Jeminise Parris








Badminton:



Boys: Leon Cassie



Girls: Jada Renales








Chess



Boys: Joshua Johnson








Cricket:



Boys: Jeremy Solozano








Cycling 



Boys: Justin Roberts:



Girls: Kieanna Lester








Hockey



Boys: Tariq Marcano



Girls: Amie Olton Ariq Marcano








Football



Boys: Shannon Gomez 



Girls: Zoey Swift








Golf



Boys: Sachin Kumar



Girls: Christina Ferreira








Gymnastics



Girls: Marisa Dick








Judo



Boys: Xavier Jones








Kayaking



Boys: Sherlon Pierre








Karate



Boys: Keiden Joseph



Girls: Karate Kate Gordon








Netball



Girls: Aniecia Baptiste








Paralympic-Swimming (Female)



Girls: Shanntol Ince








Rugby



Boys: Shakeel Dyte



Girls: Rugby Marika Mendez








Sailing:



Girls: Kelly Ann Arrindell








Squash



Boys: Mandela Patrick



Girls: Charlotte Knaggs








Surfing



Boys: Jyiell Lewis








Swimming 



Boys: Dylan Carter



Girls: Kristin Julien








Table Tennis



Boys: Arun Roopnarine



Girls: Jasher De Gannes








Taekwondo



Girls: Chelsea Mofford








Tennis



Boys: Nabeel Mohammed



Girls: Emma Davis








Triathlon



Boys: Joshua Ho



Girls: Renee Chin Lee








Volleyball



Boys: Nicholas Prescott



Girls: Zahra Collins