Tools

Richards wins under-18 200 at Schools Champs

By Mark Pouchet mark.pouchet@trinidadexpress.com

St Patrick’s Chad Richards fought it out with Victoria’s Joash Huggins to win the boys’ under-18 200 metres event on the second and final day of the Secondary Schools Track and Field Championships, at the Hasely Crawford Stadium in Port of Spain, yesterday.

Richards and Huggins were close on the bend, but on the straight Richards was stronger and won in a decent 22.61 seconds, ahead of Huggins, 22.76. Rekiel Stewart of Tobago wad third in 23.38.

In the boys’ over-18 200m, Port of Spain and Environs’ Cordell Griffith had a comfortable enough winning effort of 22.72 seconds, clear of Tobago’s Shaquille Smith (22.97) and Victoria’s Akeil Stoute (23.11).

Adell Colthrust did not take part in the boys’ under-16 200m, and North East sprinter Tyrell Edwards took advantage of his absence to claim the race  in 23.15, with Tobago’s Tyshawn Gray (23.34) second and St George East athlete Renaldo Moore (23.91) third.

Timothy Frederick of St Patrick’s won the boys’ under-14 200m, crossing the finish line in 24.72 seconds.

In the girls’ under-14 200, Deleth Charles was the winner in 26.60.

In the girls’ under-16 category, Port of Spain’s Janae Spinks powered to a 25.36 winning time, forcing Akeera Esdelle (26.30) of St Patrick and Ayla Stanislaus (26.81) of Tobago to settle for the minor medals. 

Shikyla Walcott of Victoria took the girls’ under-18 half-lap title in a close race, finishing just ahead of Port of Spain’s Jada Barker--26.19 to 26.24. 

And Kayelle Clarke of Victoria easily won the girls’ over-18 200 with a 24.48 seconds clocking, ahead of St George East athlete Akila Mc Shine (25.52) and Port of Spain’s Astrid Casimire (27.50).


HONOUR ROLL

Final Team Standings

1. Tobago 1177.5 points

2. North East 681.5

3. Port of Spain 670

4. St Patrick 378

5. Victoria 363

6. St George East 341

7. Caroni 180

8. South East 169

Victor Ludorum-Ian West (St Patrick) 28

Victrix Ludorum-Safiya John (Tobago), Ayanna Glasgow (North East) 30


Age-Group Winners

Girls

Under-14

Safiya John (Tobago) 24 

Under-16

Asha James (Tobago) 22

Under-18

Ayanna Glasgow (North East) 30

Over-18

Cherisse Murray (North East) 28


Boys

Under-14

Timothy Frederick (St Patrick) 20

Under-16

Tyrell Edwards (North East) 24

Under-18

Ian West (St Patrick) 28

Over-18

Dejere Saul ( Tobago) 26

Let us know your thoughts
This content requires the latest Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled. Click here for a free download of the latest Adobe Flash Player.

Express Poll

Do you agree with the PNM senators abstaining from voting on the Procurement Bill?

  • Yes
  • No

Weather

More Weather