Sunday, July 5, 2015

Tight race in Championship Divisions


 Hafeez Karamath Limited (HKL) Aranjuez Sports and Police Sports played to a draw in the previous round of the East North-East Championship Division leaving the title race wide open heading into the penultimate round this weekend.



HKL Aranjuez maintained their place at the top of the standings with 155 points, 13 better than second placed Prison (142), and will face eighth place UWI Cricket Club in St Augustine (60 points) in round nine starting at 10 a.m. today and continuing tomorrow from 9.30 a.m.



Meanwhile, Prison face third placed EYM (93 points) in El Socorro needing a win to keep the pressure on the leaders.



In the South Championship, leaders Victoria United (153 points) take on second placed Rahamut’s Evergreen (141 points) in a top-of-the-table clash at Barrackpore West Secondary, while third placed PowerGen 2 (121 points) are in action against fourth placed F&E Diamond United at Diamond Ground in South Trinidad.



There is also a close race for the North-Central title with QPCC 2 (146 points) leading second placed Esperanza Sports (141 points) by just five points.



QPCC 2 are in action against Police at Queen’s Park Oval, Port of Spain while Esperanza host Felicity Sports.



Esperanza will face QPCC 2 in what will be the title decider in the final round of matches next weekend.



 



Championship Division Round 8 fixtures



 



May 10-11



(All matches bowl off at 10 a.m. today and continue from 9:30 a.m. tomorrow)



 



East North-East 



UTT vs Cunaripo Sports, O'Meara



EYM vs T&T Prison Sports, El Socorro 



Young Defenders vs Agents, Young Defenders Ground



UWI Cricket Club vs HKL Aranjuez Sports, UWI



Fulham Sports vs Barataria Ball Players, Fulham Ground



 



North Central



Calcutta Sports vs Aronco Couva Sports, Calcutta Ground



Esperanza Sports vs Felicity Sports, Esperanza Ground



Central Sports vs Harvard, Central Sports



QPCC 2 vs T&T Police Sports, Queen's Park Oval



 



South



F&E Diamond United vs PowerGen 2, Diamond Ground



Victoria vs Rahamut's Evergreen, Barrackpore West Secondary Ground



Rousillac United vs Point Fortin CC, Rousillac Ground



Valiants Sports vs Clarke Rochard, St Benedict's Ground



Valley Boys vs Yorkshire Club, Valley Boys Ground